Mathieu van der Poel versus Sven Nys. De Azencross Loenhout heeft een ‘extra duel’ in petto. Bij winst in de vijfde manche van de X²O Badkamers Trofee kan de Nederlandse wereldkampioen mede-recordhouder worden met Nys senior.
Mathieu van der Poel is dit crossseizoen op recordjacht. Begin februari kan de Nederlander op het WK in Hulst zijn achtste wereldtitel in het veld veroveren, waarmee hij alleen recordhouder kan worden.
Maar ook in het slot van het kalenderjaar 2025 staat er voor Van der Poel al een record op het spel. Sinds zijn eerste zege in 2017 kroonde Van der Poel zich in de Azencross in Loenhout al vijf keer tot laureaat. Voorlopig doet nog één renner beter: Sven Nys. In december 2000 stond hij in Loenhout een eerste keer op het hoogste schavotje. Een kunstje dat hij dertien jaar later voor de zesde en laatste keer zou doen.
Wil Van der Poel Sven Nys evenaren, dan zal hij in Loenhout moeten afrekenen met Wout van Aert – al drie keer aan het feest in het noorden van Antwerpen – en Thibau Nys, vorig jaar nog tweede. Staan in Loenhout ook aan de start: Toon Aerts, Niels Vandeputte, Lars van der Haar, Laurens Sweeck, Joris Nieuwenhuis, Cameron Mason en Toon Vandebosch.
In het algemeen klassement van de X²O Badkamers Trofee is de spanning te snijden. Na vier manches staan nog drie renners binnen de minuut. Joris Nieuwenhuis leidt de debatten voor Cameron Mason (op 0:40) en Thibau Nys (0:43). Ook nummer vier Niels Vandeputte (1:23) kan zich nog mengen in de strijd om de eindzege.
Blijft Brand ongeslagen?
Bij de vrouwen is Lucinda Brand de absolute topfavoriete. Op haar 36e is de Nederlandse misschien wel aan haar beste seizoen in het veld bezig. Trekt ze die lijn door met een derde overwinning in Loenhout?
In de Ladies Trophy is Brand voorlopig ongeslagen na overwinningen in Hofstade, Hamme, Lokeren en in de Koppenbergcross. In het algemeen klassement heeft Brand een comfortabele voorsprong van meer dan negen minuten op Manon Bakker (9:02) en Inge van der Heijden (9:40).
In Loenhout zal Ceylin del Carmen Alvarado proberen Brand het vuur aan de schenen te leggen. De Nederlandse tankte met twee podiumplaatsen in de wereldbekers van Antwerpen en Koksijde alvast extra vertrouwen om de strijd aan te gaan. Ook Belgisch kampioene Marion Norbert-Riberolle, Zoe Backstedt, Marie Schreiber, Julie Brouwers en Laura Verdonschot verschijnen in Loenhout aan de start.
PRAKTISCHE INFO
Azencross Loenhout, maandag 29 december 2025
PROGRAMMA
Sportief programma:
- 09u00: Jeugdinitiatie
- 10u00: Vrouwen junioren
- 11u00: Mannen junioren
- 12u10: Mannen U23
- 13u45: Vrouwen elite
- 15u00: Mannen elite
Feestprogramma:
- 9u30 – 20u30: doorlopend dj’s en ambiance in de feesttent
LIVE OP TV
De Azencross is live te volgen op Sporza (VRT 1) vanaf 13u30.
Kalender X²O Badkamers Trofee 2025-2026:
- Maandag 29 december, Azencross – Loenhout
- Donderdag 1 januari, Grote Prijs Sven Nys – Baal
- Zondag 8 februari, Krawatencross – Lille
- Zondag 15 februari, Brussels Universities Cross – Brussel
Tickets & meer info:
Foto: JB fotografie




